Jaskinie tatrzańskie – coś dla każdego

|

Korzystając z naszej bogatej oferty noclegowej w okolicach Kościeliska, zyskują Państwo bazę wypadową do ekscytujących wypraw do tatrzańskich jaskiń. Choć w polskich Tatrach odkryto ich dotąd 858, zaledwie sześć udostępnionych zostało turystom. Aż pięć znajduje się w Dolinie Kościeliskiej i przejście wszystkich jest możliwe w ciągu jednego, dobrze zaplanowanego dnia.

Zachęcamy Państwa do starannego przygotowania do eksploracji jaskiń – ciepła odzież (temperatura pod ziemią rzadko przekracza kilka stopni powyżej zera), nieprzemakalne buty i latarki z zapasowymi bateriami to podstawowy ekwipunek. W położonych w Kościelisku lub Zakopanem sklepach mogą Państwo szybko uzupełnić ewentualne braki i wybrać się na niezapomnianą wyprawę. 

Pierwszą, licząc od wejścia do doliny, jest Jaskinia Mroźna. Otwarta od początku maja do końca października wyposażona została w sztuczne oświetlenie i ułatwienia umożliwiające przejście nawet mało doświadczonym turystom. Pozostałe podziemne szlaki stanowią już większe wyzwanie i wymagają pewnych umiejętności.

Smocza Jama, znajdująca się u końca przepięknego Wąwozu Kraków, rozpoczyna się po stromym podejściu. Pokonają je Państwo dzięki drabinie i łańcuchom. Przejście przez jaskinię również ułatwiają łańcuchy, ale prosimy pamiętać, że wyjście jest naprawdę strome i można się tam zabrudzić. Szlak przez jaskinię jest jednokierunkowy. Obok Smoczej Jamy przeprowadzone jest obejście, ubezpieczone klamrami i łańcuchami.

Położone po drugiej strony doliny jaskinie Obłazkowa, Mylna i Raptawicka, mogą stanowić spore wyzwanie. Najłatwiejszą do zwiedzenia jest Obłazkowa, wejście do pierwszej komory nie wymaga nawet pochylenia głowy, dopiero dalsze regiony mogą zmusić nawet do czołgania. Na tym samym poziomie położone jest wejście do jaskini Mylnej. To najdłuższa udostępniona turystom jaskinia. Pełna jest zakamarków, wąskich, niskich i podmokłych przejść, budzi wiele emocji. Choć wewnątrz znajdują się wyraźne oznaczenia prowadzące do wyjścia, to zachęcamy Państwa do zabrania ze sobą mapy. Podobnie, jak w przypadku Smoczej Jamy, również szlak przez Mylną jest jednokierunkowy.

Wejście do jaskini Raptawickiej to test dla umiejętności wspinaczkowych. Wejście po stromej ścianie asekurowane jest łańcuchami. Na górze czeka na Państwa próg skalny, za którym do wnętrza przestronnej jamy prowadzi drabina. Ze względu na duży ruch turystyczny w sezonie zalecamy dużą ostrożność podczas zwiedzania. 

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie można znaleźć w okolicach naszych obiektów noclegowych w Kościelisku. Liczymy, że komfortowe apartamenty pozwolą Państwu odpocząć po atrakcjach podziemnego świata.