Zakopane – łatwe szlaki turystyczne dla początkujących

|

Wiele osób, które przyjeżdża do Zakopanego, chce aktywnie spędzić swój czas. Doskonały pomysł to zdobycie kilku szczytów tatrzańskich. Odpowiednie szlaki w Zakopanem mogą znaleźć zarówno początkujący, jak i wytrwali turyści.

Dla tych pierwszych największą trudność może sprawić dystans pokonywany w trakcie wycieczek. Wędrówka zajmuje zazwyczaj kilka godzin, nawet w przypadku najpopularniejszych szlaków na Kasprowy Wierch i Morskie Oko.  Który szlak wybrać na początek?

Zakopane – szlaki dla początkujących - Dolina Pięciu Stawów

Dla miłośników górskiej turystyki, którzy na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia z tego typu aktywnością, zaleca się wybór tras dostosowanych do możliwości fizycznych. Podejmując decyzję o wypoczynku w Zakopanem i chcąc wybrać się na górskie wędrówki, trzeba mieć doprecyzowany wstępny plan szlaków, którymi będzie się poruszać. Łatwe szlaki turystyczne w Zakopanem to propozycja dla turystów, którym zależy również na malowniczych widokach i zróżnicowanej charakterystyce terenu. Najpopularniejszym wyborem jest Dolina Pięciu Stawów. Wyjście i powrót zajmują około 5 godzin. Początek wyprawy znajduje się w Palenicy Białczańskiej, gdzie można dotrzeć również środkami transportu publicznego. Po około godzinie pieszej wędrówki dociera się do Wodogrzmotów Mickiewicza.

Warto także zatrzymać się na szlaku w Dolinie Roztoki. Dotarcie tam zajmuje mniej więcej półtorej godziny marszu przez las. Na trasie znajduje się także Wielka Siklawa – jeden z najbardziej imponujących wodospadów w Polsce. Wędrując dalej zielonym szlakiem, przemierzając dość łatwe trasy w Tatrach, można cieszyć się walorami górskiej przyrody. Ostatecznym etapem wędrówki jest Dolina Pięciu Stawów (1625 – 1900 m n.p.m.). Po dość wyczerpującej wędrówce można wypocząć w pobliskim schronisku, aby znów nabrać sił na powrót.

Łatwe szlaki Zakopane – Sarnia Skała

Mówiąc o szlakach turystycznych w Zakopanem dla początkujących, nie można także pomijać Sarniej Skały. To propozycja dla osób, które chcą obrać w Tatrach piękne, malownicze i łatwo osiągalne szlaki. Szczyt położony jest na wysokości 1377 m n.p.m. Cała trasa obejmuje dystans 9 km. Wycieczka rozpoczyna się w Dolinie Strążyskiej, gdzie trzeba skierować się na ścieżkę nad Reglami prowadzącą do Doliny Białego. Leśna ścieżka nie powinna sprawiać większego problemu. Dużym plusem jest wdzięczna, urokliwa okolica, która zachęca do podziwiania pięknej, górskiej natury. W takim otoczeniu można dotrzeć do Czerwonej Przełęczy, z której jest już niedaleko do punktu docelowego. Po 10 minutach marszu dociera się na Sarnią Skałę, z której rozpościera się piękny widok na Tatry.

Obserwując panoramę Tatr Zachodnich można dostrzec także Giewont – kolejny cel do osiągnięcia. Bez wątpienia na uwagę zasługują również Doliny – Strążyska i Białego Potoku. Ze względu na specyfikę trasy jej pokonanie zajmuje około 3,5 godziny. Warto jednak pamiętać, że to czas orientacyjny i zależy od indywidualnego turysty.

Łatwe szlaki Zakopane – Nosal

Nosal to szczyt o wysokości 1206 m n.p.m. i jest łatwo dostępny z Zakopanego, szczególnie popularny wśród rodzin z dziećmi. Rozpościera się nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Mimo dość niewielkiej wysokości, można z tego miejsca podziwiać wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty. Doskonale widać również Zakopane. Przejście całej grani Nosala zajmuje około 1,5 godziny, a więc stanowi doskonały wybór dla początkujących. Ze szczytu schodzi się najpierw kilkumetrowym skalnym uskokiem, a następnie wygodną leśną ścieżką. Po 10 minutach staje się na Nosalowej Przełęczy, skąd można w 30 minut zejść zielonym szlakiem do Kuźnic i dalej już spacerkiem dojść do punktu wyjścia (lub żółtym szlakiem na Polanę Olczyską i dalej Kopieniec).

Zakopane szlaki dla początkujących – czy warto?

Łatwe szlaki w Zakopanem to możliwość zaobserwowania niepowtarzalnej perspektywy, jaką jest panorama na całe Tatry. Można dostrzec wiele pięknych widoków i szczytów, których nie widać z perspektywy miasta. Tatry są magicznymi górami, które przyciągają do siebie turystów w każdym wieku – od najmłodszych aż po stulatków. To także propozycja, która cieszy się uznaniem wśród osób w każdym stopniu doświadczenia – od początkujących, stawiających pierwsze kroki na tatrzańskich ścieżkach, po wytrwałych górskich wędrowców. Dla każdego górskie wędrówki po Tatrach są niezapomnianym przeżyciem.

Pierwsze kroki w Tatrach są jednak bardzo istotne, ponieważ zdecydują o tym, czy będziemy tu wracać, czy też nie. Właśnie dlatego szlaki dla początkujących to propozycja dla każdego – początkujących w celu rozpoczęcia swojej przygody z górskimi wędrówkami, a także dla bardziej zaprawionych w bojach, którzy chcieliby nieco „wprawić się” przed dłuższymi wyprawami. 

Gdzie zatrzymać się w Zakopanem po górskiej wędrówce?

Wybór noclegu może rzutować na cały wyjazd – komfortowy sen, pyszne śniadanie i odpowiednie przygotowanie się na górską wycieczkę wpływa na komfort i możliwości organizmu. W Zakopanem można znaleźć wiele ofert noclegowych – wille, apartamenty, kwatery prywatne, hotele. Warto jednak pamiętać o tym, aby zarezerwować wybrane miejsce odpowiednio wcześniej – w sezonach wysokich może być ciężko znaleźć wolny pokój.

Największą popularnością cieszą się apartamenty w Zakopanem. Występują w formie luksusowego mieszkania mieszczącego się w apartamentowcu lub willi. Taka propozycja to przede wszystkim duża prywatność i komfort odpoczynku. Wiele zakopiańskich willi oferuje również możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień w postaci basenu, jacuzzi, kominku, sauny itd. Na uwagę zasługują m.in. takie obiekty, jak Willa Radowid, Tatra Resort & SPA oraz Apartamenty Gorące Źródła.