Sylwester w Kościelisku

|

Kościelisko, niewielka wieś położona tuż obok Zakopanego, nie na darmo nazywane jest bramą do Tatr Zachodnich. Bogata oferta noclegowa gwarantuje, że znajdą Państwo obiekt odpowiadający różnorodnym wymaganiom. Brak wysokich zabudowań powoduje, że łatwiej tu o dobry widok na góry i o prawdziwy odpoczynek od codziennego zgiełku niż w tłocznym, zwłaszcza w sezonie zimowym, Zakopanem. To idealne miejsce, aby rozkoszować się przyrodą i naładować akumulatory przed powrotem do domu i pracy.

W okolicy Kościeliska położone są liczne wyciągi narciarskie, które pozwalają rozwijać umiejętności. Jeśli są Państwo początkującymi narciarzami, nie brak tutaj fachowych instruktorów, którzy chętnie podzielą się swą wiedzą. Już po kilku dniach nabiorą Państwo wprawy i być może pokuszą się na skorzystanie z większych wyciągów. Po całym dniu na śniegu zaostrzony apetyt można zaspokoić w jednej z wielu restauracji. Znajdą tu Państwo lokalne specjały, jak też bardziej tradycyjne dania polskiej i międzynarodowych kuchni.

Oferowane przez nas noclegi w Kościelisku to doskonała baza wypadowa do wypraw w Dolinę Kościeliską. Liczy sobie prawie 9 km długości i może być celem całodniowej wycieczki lub wyjścia w wyższe partie Tatr. Na jej terenie znajduje się pięć z sześciu udostępnionych turystom jaskiń tatrzańskich – w zimie dostępne są tylko cztery z nich.

Dnem Doliny prowadzi zielony szlak do Schroniska na Hali Ornak. Przez dolinę przechodzi też Ścieżka nad Reglami. Niestety odcinek wiodący do Doliny Chochołowskiej jest obecnie zamknięty, po pustoszącym drzewostan wietrze halnym. Podobnie rzecz się ma ze szlakiem do Polany na Stołach. Otwarty pozostaje na szczęście szlak do Wąwozu Kraków i Smoczej Jamy. W okresie sylwestrowym zalecamy tutaj dużą ostrożność ze względu na ryzyko zejścia lawin. Od schroniska, skąd roztacza się wspaniały widok na Błyszcz, odchodzą trzy szlaki. Żółty na Iwaniacką Przełęcz, skąd można wybrać się na grzbiet Ornaku lub do Doliny Chochołowskiej, zielony przez Dolinę Tomanową (ze względu na ochronę przyrody jego górna część jest zimą zamknięta) oraz czarny do przepięknego Smerczyńskiego Stawu. Tę trasę polecamy o każdej porze roku, aby podziwiać wspaniałe widoki na Błyszcz czy Ornak i odpocząć nad jednym z piękniejszych tatrzańskich jezior.

Jak widać sylwester w Kościelisku może dostarczyć wielu atrakcji, zarówno dla miłośników spacerów, białego szaleństwa, czy też wysokogórskich wędrówek.