Różne oblicza tatrzańskiej architektury

|

Popularność Zakopanego spowodowana jest przez wiele czynników. Kluczowe jest oczywiście malownicze położenie miasta i dostępność najważniejszych tatrzańskich atrakcji. Równie urokliwa jest jednak zakopiańska architektura.

Styl zakopiański

Domki kryte dwuspadowymi stromymi dachami doskonale wpisują się w górski krajobraz. Ich forma nie jest jednak zasługą wyłącznie zamieszkujących te tereny górali. Kurort mógłby wyglądać zupełnie inaczej gdyby nie Stanisław Ignacy Witkiewicz – twórca stylu zakopiańskiego w architekturze, określanego też stylem witkiewiczowskim. Zafascynowany budownictwem podhalańskim architekt wzbogacił go o elementy secesji i tarasy znane z uzrowiskowej architektury szwajcarskiej. Tym sposobem narodził się zupełnie nowy styl, który wysuwany był również za propozycję nowego polskiego stylu narodowego. Doskonałym przykładem budynku w stylu zakopiańskim jest Willa Czajki położona na zboczu Gubałówki. To jedna z najcenniejszych pereł z naszej oferty. Niesamowita atmosfera tego miejsca jest sumą wysmakowanych dekoracji, cudownych widoków i gości, którzy również rozkoszowali się jego urokami. Był wśród nich m. in Jeremi Przybora, który upamiętnił swój pobyt w następującej strofie.

"Z nostalgią sporą dość,
żegna się Domem gość,
bo go w swym gnieździe wysokiem
zauroczyli urokiem
(z którego są tu znani)
Pan Domu oraz Pani".

Co mają wspólnego Barcelona i Zakopane?

Wiele nowopowstających pensjonatów i hoteli naśladuje styl wypracowany przez Witkiewicza. Ciągle jest jednak wiele architektów skłonnych do eksperymentów. Jedną z najciekawszych tego typu realizacji jest rezydencja Gaudi w Kościelisku. To dzieło Sebastiana Pitonia – architekta, który odpowiedzialny jest zarówno za bryłę budynku, jak i wystrój wnętrz. Czy falująca forma dachu czegoś Wam nie przypomina? Dla ułatwienia podsuniemy Wam kilka podpowiedzi: Casa Mila, secesja, Barcelona. Dorzućmy do tego jeszcze nazwę budynku i staje się jasne, że inspiracją dla projektu była spuścizna hiszpańskiego architekta Antonia Gaudi. Połączenie form znanych ze słonecznej Hiszpanii ze strzelistymi bryłami zakopiańskich domów mogło wydawać się ryzykowne. Odważna decyzja architekta okazała się być strzałem w dziesiątkę. Dom, choć wyróżnia się na tle otoczenia stał się integralna częścią kościeliskiego krajobrazu i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Wszystkich miłośników architektury zarówno tej w tradycyjnych, jak i nowocześniejszych formach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Domki w Dolinie Kościeliskiej pozwolą Wam na chwilę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku, a apartamenty w centrum Zakopanego umożliwią korzystanie z atrakcji oferowanych przez miasto.